Baza Wiedzy - Testy

Analiza kolorystyczna - 12 typów urody - rozwiąż test i poznaj swoje kolory!

Znajomość swojego typu urody jest punktem wyjścia dla udanych stylizacji i doboru odpowiedniego makijażu. To także duży krok w kierunku pewności siebie – jeśli wiemy, w czym jest nam dobrze, czujemy się atrakcyjnie w swoim ciele! 

Każda z Was może z powodzeniem komponować udane zestawienia kolorystyczne, harmonizujące z Waszym typem urody. Nim jednak zaczniecie zagłębiać się w tajniki makijażu i stylizacji, proponujemy Wam krótki test, który pomoże Wam określić, jaki typ kolorystyczny reprezentujecie.

Wiosna, lato, jesień, zima

Zapewne słyszałyście już o podziale na 4 typy urody – Wiosnę, Lato, Jesień i Zimę. Ten system powstał w latach 20. dwudziestego wieku i nieco ewoluował od tamtego czasu.

Dlatego poniższy test opiera się na podziale 4x3, czyli z 4 podstawowych typów wyłoniono po 3 dodatkowe podtypy. Jest to rozróżnienie bardziej szczegółowe i mówi o naszym wyglądzie znacznie więcej niż pierwotny podział.

Forma testu, który tutaj proponujemy, jest bardzo prosta  nie będziemy zadawać Ci kilkunastu pytań. Aby jednak jego wyniki były miarodajne, upewnij się, że spełniasz poniższe warunki, nim do niego przystąpisz.

Przygotowania

  1. Wyśpij się! Bez tego ani rusz, ponieważ podkrążone oczy i poszarzała skóra mogą skutecznie utrudnić identyfikację koloru Twojej cery.

  2. Zmyj makijaż albo najlepiej w dniu testu w ogóle się nie maluj. Jeśli masz widoczne niedoskonałości, pokryj je delikatnie korektorem, a jeśli Twoja skóra ma tendencję do błyszczenia, omieć ją niewielką ilością transparentnego pudru.

  3. Jeśli Twoje włosy są farbowane, upnij je z tyłu głowy. Popatrz w lustro – jeśli nadal ich kolor rzuca się w oczy, przykryj je jasnym czepkiem w neutralnym kolorze (biel, szarość, beż).

  4. Załóż na siebie top odkrywający ramiona i dekolt bądź pozostań w bieliźnie.

  5. Upewnij się, że Twoja twarz jest dobrze, równomiernie oświetlona przez światło dzienne. To bardzo ważny warunek – wykonywanie analizy kolorystycznej w sztucznym świetle mija się z celem.

  6. Nie zakładaj żadnej biżuterii.

  7. Na min. 2 tygodnie przed przystąpieniem do testu zrezygnuj z samoopalaczy i solarium. Jeśli jesteś świeżo opalona, test może nie być miarodajny.

  8. Upewnij się, że masz pod ręką lusterko i do dzieła!

Gotowa?

Zapoznaj się z instrukcjami dotyczącymi TESTU!

Quiz analizy kolorystycznej – 12 typów urody – opis testu 

W rozbudowanym podziale 4x3 każdy podstawowy typ urody (Wiosna, Lato, Jesień i Zima) został rozbity na 3 podtypy, które różnią się między sobą atrybutami koloru.

Tak właśnie powstały poniższe podtypy:

WiosnaLatoJesieńZima
ciepły chłodny  ciepły   chłodny
jasny  jasny  ciemny  ciemny 
czysty  zgaszony  zgaszony  czysty 

By trafnie zdefiniować typ urody danej osoby, w pierwszym kroku ocenia się atrybut dominujący. To pierwsze wrażenie, jakie mamy, patrząc na daną osobę.

Obserwujemy następujące elementy wyglądu:

skórę (karnację) oczy (kolor) włosy (naturalny kolor)

By dany atrybut był dominujący, musi występować we wszystkich trzech elementach wyglądu.

Określamy temperaturę (chłodny czy ciepły), walor (jasny czy ciemny) i chromę (czysty czy zgaszony) kolorytu danej osoby.

Do wyboru mamy atrybutów, spośród nich wybieramy tylko jeden dominujący, który najlepiej opisze pierwsze wrażenie, jakie mamy, patrząc na daną osobę. Wspomniane atrybuty to:

Ciemny. Kolorystyka głęboka, bogata, ciemna. Zarówno oczy, jak i włosy sprawiają wrażenie ciemnych i pozostają w kontraście ze skórą. Typ Kim Kardashian.

Jasny. Kolorystyka lekka i delikatna. Zarówno oczy, włosy, jak i skóra sprawiają wrażenie jasnych i lekkich, nie kontrastują ze sobą. Typ Michelle Pfeiffer.

Zgaszony. Stonowany i mało wyraźny. Zarówno oczy, włosy, jak i skóra sprawiają wrażenie mało wyraźnych, ze średnim kontrastem. Typ Sarah Jessica Parker.

Czysty. Przejrzysty, wyraźny i mocno kontrastowy. Na pierwszy plan wysuwa się duża kontrastowość i bardzo wyraźne, błyszczące oczy. Typ Megan Fox.

Ciepły. Zarówno oczy, włosy, jak i skóra są wyraźnie ciepłe, brak jest jakichkolwiek chłodnych akcentów. Typ Julianne Moore.

Chłodny. Zarówno oczy, włosy, jak i skóra są wyraźnie chłodne, brak jest jakichkolwiek ciepłych akcentów. Typ Jennifer Connelly.

Twoim zadaniem będzie określenie atrybutu dominującego, charakteryzującego Twój wygląd. Kliknij poniższy link, by przejść do szczegółowych opisów każdego atrybutu:

Rozwiąż TEST!

Ciemny czy jasny?

Czy któryś z nich jest u Ciebie dominujący? Pamiętaj, nie wybieraj „na siłę”!

Jeśli żaden z nich nie opisuje Twojego wyglądu w 100%, przejdź do dwóch kolejnych atrybutów, klikając link pod tabelką.

Jeśli któryś z poniższych atrybutów w pełni opisuje Twój wygląd, kliknij w jego nazwę lub link pod opisem.

Ciemny

Jasny

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to CIEMNY, spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: czarne, czarno-brązowe, kasztanowe, brązowe, ciemnozielone bądź ciemnopiwne. Czasami zdarzają się również ciemnoniebieskie. Jeśli nie znalazłaś tutaj swojego koloru oczu, na pewno nie jesteś ciemnym typem.

Włosy: czarne, czarno-brązowe, orzechowe, kasztanowe, ciemnobrązowe.

Skóra: średnia bądź ciemna.

Wyraźna głębia w kolorze skóry, oczu i włosów. Świetnie pasują im ciemne, głębokie kolory.

Przykłady: Kim Kardashian, Jessica Alba, Eva Mendes, Julia Roberts.

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to JASNY, spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: jasne: niebieskie, zielone bądź piwne. Nigdy brązowe!

Włosy: wszelkie odcienie koloru blond: od platyny po ciemny blond. Pojawiają się też jasne i delikatne odcienie koloru kasztanowego.

Skóra: jasna i bardzo jasna (np. porcelanowa, kość słoniowa).

Mały kontrast pomiędzy wszystkimi trzema powyższymi elementami wyglądu, dobrze wyglądają w pastelach.

Przykłady: Michelle Pfeiffer, Naomi Watts, Kate Hudson, Reese Witherspoon. 

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

Żaden z powyższych opisów nie pasuje do Ciebie w 100%? Kliknij poniższy link, by porównać dwa kolejne atrybuty:


Czysty, czy zgaszony?

Czysty czy zgaszony?

Jeśli żaden z poprzednich atrybutów nie opisał Cię w 100%, nie przejmuj się. Być może znajdziesz swój opis poniżej.

Czy któryś z podanych tutaj atrybutów jest u Ciebie dominujący? Pamiętaj, nie wybieraj „na siłę”!

Jeśli żaden z nich nie opisuje Twojego wyglądu w 100%, przejdź do dwóch kolejnych atrybutów, klikając link pod tabelką. Jeśli któryś z poniższych atrybutów w pełni opisuje Twój wygląd, kliknij w jego nazwę lub link pod opisem:

Czysty

Zgaszony

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to CZYSTY, jeśli spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: wysuwają się na pierwszy plan, są żywe i błyszczące. Przypominają swoim czystym wyglądem kamienie szlachetne. Występują w kolorach: czystym niebieskim, turkusowym, czystym zielonym, szmaragdowym, piwnym bądź bursztynowym.

Włosy: mogą być naturalne ciemne (czarne, brązowo-czarne, ciemnobrązowe) bądź jasne, ale z ciepłym odcieniem – głównie złoty blond. Czasami zdarzają się odcienie rudości.

Skóra: w czystej kolorystyce – głównie jasna.

Wyraźny kontrast pomiędzy skórą a kolorem oczu i włosów, te typy świetnie wyglądają w mocno nasyconych, zdecydowanych kolorach.

Przykłady: Megan Fox, Tara Reid, Liv Tyler, Courtney Cox, Jenny McCarthy.

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to ZGASZONY, spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: w przygaszonych kolorach, zmąconych szarością w odcieniach niebieskich, zielonych, brązowych bądź bursztynowych. Najczęściej zdarzają się oczy w kolorze ciężkim do określenia, będącym mieszanką kilku barw.

Włosy: w odcieniach najczęściej określanych jako „mysie”, „szarawe” i „sprane”. To, czy w ciepłym, czy chłodnym odcieniu jest trudne do zdefiniowania na pierwszy rzut oka.

Skóra: jasna, w odcieniu trudnym do określenia. Może być delikatnie ciepła, bądź chłodna, ale ogólne wrażenie jest neutralne.

Te typy urody są neutralne. Trudno na pierwszy rzut oka określić, czy są ciepłe, czy chłodne, bądź jasne, czy ciemne.

Wydają się być matowe i stonowane. Wszelkie mocne, błyszczące, zdecydowane kolory momentalnie je przytłaczają.

Przykłady: Jennifer Aniston, Sarah Jessica Parker, Drew Barrymore, Rihanna, Angelina Jolie. 

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

 

Żaden z powyższych opisów nie pasuje do Ciebie w 100%? Kliknij poniższy link, by porównać dwa kolejne atrybuty:Ciepły, czy chłodny?

Ciepły czy chłodny?

Jeśli żaden z poprzednich atrybutów nie opisał Cię w 100%, nie przejmuj się. Najprawdopodobniej jeden z poniższych atrybutów jest Twoim dominującym.

Jeśli któryś z poniższych atrybutów w pełni opisuje Twój wygląd, kliknij w jego nazwę lub link pod opisem:

Ciepły

Chłodny

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to CIEPŁY, jeśli w Twoim wyglądzie nie ma żadnych przebłysków chłodnych odcieni oraz spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: brązowe, oliwkowo-zielone, ciemno- i jasnopiwne bądź niebieskie.

Włosy: mają średnią intensywność i wyraźnie ciepły odcień, ze złotymi naturalnymi pasmami: jasny po średni złoty brąz, kasztanowe, rude, ceglaste, miedziane, rudawy, ciepły blond.

Jeśli w Twoich włosach widać chłodne, popielate przebłyski, na pewno nie jesteś ciepłym typem.

Skóra: z brzoskwiniowym, łososiowym ciepłym odcieniem. Zdarza się też kość słoniowa. Opala się na ciepłe odcienie, wpadające w brąz i pomarańcz.

Przykłady: Nicole Kidman, Kate Beckinsale, Beyonce, Hilary Duff, Julianne Moore, Lindsay Lohan.

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

 

Dominujący atrybut Twojego wyglądu to CHŁODNY, jeśli w Twoim wyglądzie nie ma żadnych przebłysków ciepłych odcieni oraz spełniasz wszystkie poniższe warunki:

Oczy: delikatnie niebieskie, piwne bądź szaroniebieskie. Zdarzają się też zgaszone, ciemne brązy oraz ciemne szarości i fiolety.


Włosy: w odcieniach popielatych i szarawych, z chłodnymi, srebrnymi refleksami: brązy, czernie i blondy. Mogą pojawić się czerwone refleksy, ale nigdy złote (ciepłe).

Jeśli w Twoich włosach zdarzają się ciepłe przebłyski, na pewno nie jesteś chłodnym typem.

Skóra: z różowym, beżowym bądź szarym, chłodnym odcieniem. Opala się na oliwkowo.

Przykłady: Jennifer Connelly, Liz Hurley, Meryl Streep, Jamie Lee Curtis, Elizabeth Taylor, Brooke Shields, Kate Middleton. 

Kliknij, jeśli to Twoja charakterystyka

 

 

Jeśli nadal nie znalazłaś swojego dominującego atrybutu, kliknij w przycisk poniżej i przeczytaj raz jeszcze opis testu.

Rozwiąż test jeszcze raz

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to CIEMNY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.

Ciepłe czy chłodne?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Ciemne i chłodne

Ciemne i ciepłeCofnij

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to JASNY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.

Ciepłe, czy chłodne?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Jasne i chłodne

Jasne i ciepłeCofnij

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to CZYSTY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.

Ciepłe czy chłodne?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Czyste i chłodne

Czyste i ciepłeCofnij

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to ZGASZONY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.

Ciepłe czy chłodne?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Zgaszone i chłodne

Zgaszone i ciepłeCofnij

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to CIEPŁY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.

Jasny czy ciemny?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Ciepłe i jasne

Ciepłe i ciemneCofnij

Gratulujemy!

Po dokładnej obserwacji swojego wyglądu uznałaś, że Twój atrybut dominujący to CHŁODNY. Od określenia swojego typu urody dzieli Cię już tylko jeden krok!

Poniżej przedstawiamy 2 palety kolorów. Przypuszczalnie każdy z poniższych kolorów mogłabyś nosić, wybierz jednak tę z poniższych palet, która jest Ci bliższa pod kątem odcienia.
 

Jasny czy ciemny?

Kliknij jedną z poniższych palet, by poznać swój typ urody!
 

Chłodne i jasne

Chłodne i ciemneCofnij

Gratulujemy!

Twój typ urody to CIEMNA ZIMA.


Np. Kim KardashianCofnij

Ciemna Zima cechuje się głębokim, ciemnym ubarwieniem oczu i włosów z przewagą chłodnych odcieni.

Oczy: ciemnoniebieskie, czarne, czarno-brązowe. 

Włosy: głównie czarne, czarno- i średniobrązowe, oraz stalowo-szare.

Skóra: średnia bądź ciemna z oliwkowym odcieniem.

Kolory, które Ci sprzyjają: chłodne, ciemne i nasycone. Wysoki kontrast podkreśla Twój charakter. Nawet duża ilość czerni nie przeciąży Twojego wyglądu.

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro), choć Zimy wyglądają również dobrze w złocie.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CIEMNA JESIEŃ.


Np. Eva MendesCofnij

Ciemna Jesień cechuje się głębokim, ciemnym ubarwieniem oczu i włosów z przewagą ciepłych odcieni.

Oczy: ciemne piwne, czarne, orzechowe.

Włosy: ciemne: rude i kasztanowe, z miedzianymi refleksami.

Skóra:oliwkowa, miodowo-brązowa, ciepło-beżowa.

Kolory, które Ci sprzyjają: ciemne, ciepłe, głęboko nasycone. Wysoki kontrast podkreśla Twój charakter. Nawet duża ilość czerni nie przeciąży Twojego wyglądu, choć lepiej wyglądasz w czekoladowych, ciemnych brązach.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto), mocno nasycone kamienie szlachetne oraz naturalne plecionki i rzemyki.

Gratulujemy!

Twój typ urody to JASNE LATO.

 


Np. Michelle PfeifferCofnij

Jasne Lato cechuje się delikatnością, eterycznością i ulotnością barw, z przewagą chłodnych odcieni.

Oczy: jasne, niezbyt intensywne: niebieskie, zielone, szare, szaroniebieskie i szarozielone. 

Włosy: w odcieniu blond, dominują tutaj jasne i średnie tonacje, popiele i platyna.

Skóra: karnacja jasna, często wyglądająca na bladą. Skóra w odcieniu porcelanowym z chłodnym różowym bądź błękitnym odcieniem.

Kolory, które Ci sprzyjają: jasne, delikatne, lekkie. Zapomnij o czerni, ponieważ działa przytłaczająco na Twój typ urody – zastąp ją granatem bądź szarością.

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro) i umiarkowanie w ilości noszonej biżuterii.

Gratulujemy!

Twój typ urody to JASNA WIOSNA.

 


Np. Rene ZellweggerCofnij

Jasna Wiosna cechuje się delikatnością, eterycznością i ulotnością barw, z przewagą ciepłych odcieni.

Oczy: jasne, niezbyt intensywne, w kolorze jasnoniebieskim, szarym, szaro-zielonym, szaro-niebieskim. 

Włosy: w odcieniu blond, od złocistego po naturalny beż.

Skóra: karnacja jasna, delikatna, w ciepłym odcieniu (kość słoniowa).

Kolory, które Ci sprzyjają: jasne, delikatne, lekkie. Zapomnij o czerni, ponieważ działa przytłaczająco na Twój typ urody – zastąp ją granatem bądź szarością.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto), choć równie dobrze wygląda w chłodnej kolorystyce biżuterii, pod warunkiem dużego umiarkowania.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CZYSTA ZIMA.

 


Np. Megan FoxCofnij

Czysta Zima cechuje się intensywnym, czystym, kontrastowym ubarwieniem oczu i włosów z przewagą chłodnych odcieni.

Oczy: wysuwają się na pierwszy plan, są szkliste i błyszczące w kolorze jasnego błękitu, czasem zieleni bądź jasnego orzecha.

Włosy: ciemne, czarne bądź ciemnobrązowe, w chłodnych odcieniach.

Skóra: jest jasna, gładka i mocno kontrastuje z włosami. Opala się na oliwkowo.

Kolory, które Ci sprzyjają: intensywne, chłodne, bardzo mocno nasycone. Wysoki kontrast podkreśla Twój charakter.

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro), choć Zimy wyglądają również dobrze w złocie. Świetnie prezentują się też mocno nasycone kamienie szlachetne.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CZYSTA WIOSNA.

 


Np. Tara ReidCofnij

Czysta Wiosna cechuje się intensywnym, czystym, kontrastowym ubarwieniem oczu i włosów z przewagą ciepłych, jasnych odcieni.

Oczy: wysuwają się na pierwszy plan, są szkliste i błyszczące, w kolorze jasnego błękitu, czasem zieleni bądź jasnego orzecha.

Włosy: jasne i ciemne brązy, z ciepłymi, złotymi refleksami.

Skóra: jest jasna, gładka i mocno kontrastuje z włosami. Opala się na brzoskwiniowo.

Kolory, które Ci sprzyjają: intensywne, ciepłe, bardzo mocno nasycone. Wysoki kontrast podkreśla Twój charakter.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto), choć ten typ wiosenny również dobrze wygląda w srebrze. Świetnie prezentują się też mocno nasycone kamienie szlachetne.

Gratulujemy!

Twój typ urody to ZGASZONE LATO.


Np. Sarah Jessica ParkerCofnij

Zgaszone Lato cechuje się neutralnymi barwami oczu, włosów i oczu, z przewagą chłodnych odcieni. Można dostrzec szarość w całości ubarwienia.

Oczy: szarawe, z niebieskim, zielonym bądź brązowym odcieniem. Często pojawiają się złotawe obwódki wokół źrenic.

Włosy: popielate blondy, jasne po ciemne. W lecie zdarzają się miedziane pasemka. 

Skóra: jasna, szaro-beżowa. Jeśli się czerwieni, to na chłodny, różowy kolor.

Kolory, które Ci sprzyjają: miękkie, matowe, mało kontrastowe, złamane szarością. Unikaj czerni – zastąp ją ciemnym, chłodnym brązem bądź szarością.

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro), duże umiarkowanie oraz naturalne plecionki i rzemyki.

Gratulujemy!

Twój typ urody to ZGASZONA JESIEŃ.


Np. Drew BarrymoreCofnij

Zgaszona Jesień cechuje się neutralnymi barwami oczu, włosów i oczu, z przewagą ciepłych odcieni.

Oczy: mieszanki kolorystyczne  niebieskości z zieleniami i szare refleksy w zieleniach, jasnobrązowe i jasnopiwne bądź niebieskie.

Włosy: złote blondy, jasne brązy, zgaszone kasztanowe. Często pojawiają się ciepłe pasemka od słońca. 

Skóra: jasna (kość słoniowa), neutralny beż, oliwkowa bądź brązowa.

Kolory, które Ci sprzyjają: miękkie, matowe, mało kontrastowe, złamane szarością. Unikaj czerni – zastąp ją ciemnym, chłodnym brązem bądź szarością.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto), duże umiarkowanie oraz naturalne plecionki i rzemyki.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CIEPŁA WIOSNA.


Np. Nicole KidmanCofnij

Ciepła Wiosna cechuje się ciepłym, jasnym ubarwieniem oczu, włosów i skóry. Chłodne odcienie w ogóle u niej nie występują.

Oczy: niebieskie, oliwkowa zieleń, jasne piwne, topaz. 

Włosy: odcienie zdecydowanie ciepłe  brązy i blondy ze złotymi refleksami, miedź oraz tzw. "truskawkowy blond".

Skóra: zazwyczaj jasna, w kolorze kości słoniowej. Jeśli się opala to na brązowo, z ciepłym, złocistym połyskiem. Zdarzają się też złociste piegi.

Kolory, które Ci sprzyjają: jasne, ciepłe, średnio nasycone. Zamiast czerni stosuj ciepłe brązy. Biel zamień na kolor kości słoniowej.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto) oraz średnionasycone kolorem kamienie szlachetne.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CIEPŁA JESIEŃ.

 


Np. Julianne MooreCofnij

Ciepła Jesień cechuje się ciepłym, ciemnym ubarwieniem oczu, włosów i skóry. Chłodne odcienie w ogóle u niej nie występują.

Oczy
: ciemne orzechowe, jasne bądź ciemne brązowe, oliwkowe.

Włosy: rude, kasztanowe, miedziane, czerwone bądź złote.

Skóra: jeśli ciemna, to z miodowym odcieniem, a jeśli jasna, to w odcieniu kości słoniowej. Często pojawiają się piegi w pomarańczowym bądź złotym odcieniu.

Kolory, które Ci sprzyjają: ciemne, ciepłe, średnio nasycone. Zamiast czerni stosuj ciepłe brązy, kolory miedziane i kasztanowe. Zamiast bieli stosuj ecru.

Biżuteria: zaleca się ciepłą kolorystykę (złoto) oraz naturalne plecionki i rzemyki.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CHŁODNE LATO.

 


Np. Kimberly WilliamsCofnij

Chłodne Lato cechuje się chłodnym, jasnym ubarwieniem oczu, włosów i skóry. Ciepłe odcienie w ogóle u niej nie występują.

Oczy: chłodne odcienie szarości, niebieskiego bądź zielonego koloru.

Włosy: jasne, średnie i ciemne popielate brązy.

Skóra
: chłodny, bądź neutralny beż. Dostrzegalny jest szarawy odcień.

Kolory, które Ci sprzyjają: chłodne, złamane, średnio intensywne. Czerń zastąp szarością bądź granatem.

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro) i umiarkowanie w ilości noszonej biżuterii.

Gratulujemy!

Twój typ urody to CHŁODNA ZIMA.

 


Np. Jennifer ConnellyCofnij

Chłodna Zima cechuje się chłodnym, ciemnym ubarwieniem oczu, włosów i skóry. Ciepłe odcienie w ogóle u niej nie występują.

Oczy: ciemne: ciemnoszare, czarne jak węgiel, niebieskie, fioletowe, ciemnobrązowe i w chłodnym, piwnym odcieniu.

Włosy: czarne z granatowymi refleksami, szare brązy, od średnich po ciemne. Zdarza się też platynowy blond.

Skóra: chłodne odcienie oliwki, beżu i różu.

Kolory, które Ci sprzyjają: chłodne, ciemne, średnio nasycone. Pięknie wyglądasz w odcieniach szarości i srebra – wykorzystaj to!

Biżuteria: zaleca się chłodną kolorystykę (platyna, białe złoto, srebro) i umiarkowanie w ilości noszonej biżuterii. Świetnie prezentują się też mocno nasycone kamienie szlachetne.

Skomentuj artykuł

Zrób test i sprawdź, która Figura pasuje do Ciebie!

zamknij

1 Stosujesz dietę niskokaloryczną, ale ciężko Ci utrzymać jej rygory?

2 Nie jesteś w stanie odmówić sobie małego „co nieco” pomiędzy posiłkami?

3 Jesteś czynnym i/lub biernym palaczem tytoniu?

4 Prowadzisz intensywny tryb życia? Dużo ćwiczysz, aby zachować formę?

5 Czujesz brak energii i zmęczenie?

6 Zachowanie jędrnej i elastycznej skóry na dłużej jest dla Ciebie priorytetem?

7 Prowadzisz siedzący tryb życia?

8 Stosowałaś różne diety, a mimo to nie możesz schudnąć?

tak
nie
Dziękujemy za wypełnienie testu! Wygląda na to, że jesteś chodzącym ideałem i nie potrzebujesz żadnego z naszych produktów ;) Utrzymaj ten stan, korzystając z porad naszych ekspertów i cennych wskazówek dostępnych w naszym portalu.
Dziękujemy za wypełnienie testu! Poniżej znajdziesz produkty dopasowane do Ciebie.
Sprawdź także:
Sprawdź:

Test na typ stylu życia

zamknij
1 Budzisz się rano:
A
Muszę szybko wstać! Nie mogę zmarnować całego poranka!
B
O nie… Znów się nie wyspałam – trudno – wstaję…
C
Ech i znów do pracy, żeby tylko w sobotę było tak ładnie – to pójdę pobiegać!
D
Jeszcze chwilka… Przestawię budzik – nic się nie stanie…
2 W drodze do pracy zepsuł się autobus:
A
A to nawet dobrze się składa – nie zdążyłam rano poćwiczyć!
B
O nie! No dobrze – przejdę jeden przystanek i może coś zaraz złapię.
C
Jak na złość! Nie mogę spóźnić się do pracy!
D
Wezmę taksówkę, w sumie dobrze – nie lubię tej trasy od przystanku do biura…
3 Pora lunchu w pracy:
A
O! minęły już 3 godziny od śniadania! Zjem sobie sałatkę, a za trzy godziny kolejny posiłek. Żebym tylko nie zmieniła pory!
B
Ach ta Aśka znów zjadła makaron, w sumie ja też mogę. Trudno – pójdę dziś na fitness…
C
Zjadłabym coś pysznego, ale boję się przytyć. No nic – nie mam czasu – kupię coś na szybko w bufecie.
D
W sumie nie jestem głodna – wypije kawę i dam radę! Dla urody trzeba cierpieć!
4 Wychodzisz z pracy:
A
Miałam załatwić sprawę w banku, ale zrobię to jutro . W końcu muszę spalić sałatkę z lunchu - a zumba będzie do tego świetna!
B
Hmmm Aśka nie idzie dziś na basen… Nie idę sama!
C
Ale bym poszła pobiegać, a tu tyle do roboty… Szkoda, że nie zdążę.
D
Co te dziewczyny życia nie mają!? Nie chciałoby mi się iść na siłownię, zresztą nie muszę – nie zjadłam dziś aż tyle…
5 Popołudniu w domu:
A
A zostawię dzieciakom obiad i pójdę do parku pochodzić. Nordic walking –to jest to!
B
Ech, poszłabym się spotkać z przyjaciółką, ale tyle dziś zjadłam i muszę korzystać z tego karnetu na siłownię. Szkoda…
C
Pranie, sprzątanie, obiad, tyle tego… No nic – zrobię wszystko i pójdę spać. Dzień jak co dzień.
D
Dzień zleciał – co ja mogę porobić… W sumie jutro rano muszę wstać, a może obejrzę jakiś film…
6 W weekend:
A
Co by tu zrobić w taki piękny dzień…? Idę pobiegać! Jak nikt nie będzie chciał ze mną to pójdę najwyżej sama…
B
Strasznie mi się nie chce dziś ćwiczyć. Może nie zjem po prostu obiadu, to nie będę musiała…
C
Ale zazdroszczę ludziom, którzy mają czas dla siebie. Nic dziś nie zrobię dla siebie…
D
Szkoda, że dziewczyny idą na rowery. No nic może spotkam się z nimi wieczorem, a tymczasem trochę odpocznę…
7 Twoje motto to:
A
Szkoda czasu!
B
No już trudno…
C
Nie mam czasu…
D
W sumie to mi się nie chce…
Figura Aktywna

lubi ruch i jest aktywna – ćwiczy, biega, rusza się minimum trzy razy w tygodniu. Każdą wolną chwilę poświęciłaby na sport. Czuje się świetnie w swoim ciele, bez sportu byłaby nieszczęśliwa. Wycisk na treningu sprawia, że zapomina o wszystkich zmartwieniach i codziennych sprawach. Z kolei zmęczenie po treningu traktuje jako najlepszy dowód na to, że o siebie zadbała.  Każdy dzień planuje tak, aby móc się poruszać, nawet w drodze do pracy – albo podbiega do autobusu, albo kilka przystanków pokonuje truchtem. Jej wymarzone wakacje to kurs surfingowy, spływ kajakowy, albo narty ze znajomymi. To prawdziwa „fit perfekcjonistka”.

Rada Figury

Droga Aktywna, to fantastycznie, że żyjesz aktywnie, ale nie popadaj w przesadę! Nie zaniedbuj swoich bliskich, może pójdź czasem do kina i usiądź na dwie godziny – nic Ci się nie stanieJ Swój nadmiar energii spożytkuj też może na przekonanie do ruchu mniej aktywne koleżanki – spróbuj je zarazić swoim entuzjazmem – masz go wystarczająco. Tak trzymać!

Figura Statyczna

nie lubi ruchu, ale wie, że inaczej nie będzie się czuła dobrze i nie zrzuci zbędnych kilogramów, albo nie zadba o sylwetkę. Chodzi na fitness, ale rzadko, zrywami i wtedy może przez chwilę czuje się lepiej. Jednak chwila zastoju – i znów wpada w depresję i zajada smutki i rozterki związane z niedoskonałościami swojej figury. Nie widzi innego sposobu dbania o siebie niż znienawidzony sport.

Rada Figury

Droga Statyczna, przede wszystkim nie popadaj w skrajności. Jeśli nie ćwiczysz w miarę regularnie, zrywy raz na miesiąc i omdlenie na siłowni nic tu nie da. Lepiej częściej i krócej. Zobaczysz efekty i będziesz czuć się dużo lepiej i to stale, a nie tylko raz od wielkiego dzwonu, kiedy obudzisz się z zakwasami rano dzień po źle dobranym do twoich możliwości treningu. Zastanów się nad godziną w tygodniu jakichś zajęć, a kto wie – może to pokochasz i sama z nieprzymuszonej niczym woli – oddasz się „fitness szałowi”. Pomyśl, też jak na co dzień możesz się poruszać bez karnetów, trenerów i sportowych akcesoriów. Zamiast jechać windą – wejdź po schodach, w kolejce w sklepie napinaj mięśnie pośladków i mięśnie brzucha. Rano poćwicz chwilę, ale niekoniecznie pompki, tylko delikatne brzuszki, poskacz – od razu zyskasz energię na cały dzień. Dodatkowo – będziesz czuć, że zrobiłaś już dziś coś sportowego dla siebie i będziesz mogła pochwalić się tym Zabieganej w pracy! :)

Figura Zabiegana

lubi ruch, ale pracuje na siedząco i nie ma zbytnio czasu na sport, a nawet jeśli go ma – uważa, że ma inne ważniejsze rzeczy do zrobienia. Czuje się źle w swoim ciele, ale nie ma jak uprawiać sportu, a tylko fitness sprawia, że czuje się lepiej.  Myśli, że jedyne, co może zrobić to pilnowanie tego, co je, więc albo się głodzi, albo niedojada,  ale brak endorfin  spowodowany brakiem ruchu rekompensuje sobie słodyczami albo drobnymi przekąskami, „bo nic się przecież nie stanie”.

Rada Figury

Droga Zabiegana, przestań wreszcie przejmować się wszystkim tak bardzo! Co masz zrobić jutro – zrób pojutrze, a dzisiaj zrób coś dla siebie. Nic złego się nie stanie – świat się nie skończy. Skoro lubisz sport – to jesteś w o tyle lepszej sytuacji, niż Statyczna, albo Leniwa, że musisz znaleźć tylko trochę czasu, bo ochota już jestJ Zatem umów się z Aktywną i na fitness marsz! Tobie też polecamy ćwiczenia w codziennych sytuacjach – na przystanku w drodze do pracy napinaj pośladki i brzuch, a w pracy, siedząc przy biurku, złącz nogi i podnoś je najwyżej, jak potrafisz w kilku seriach. W ten sposób trening będziesz miała za sobą, bez wychodzenia z pracy! :)

Figura Leniwa

nie lubi sportu i go nie uprawia. Woli katować się kolejnymi dietami i restrykcjami w posiłkach w ciągu dnia. Potrafi pół dnia wytrzymać na kawie, bo nie czuje głodu, ale pod wieczór zjada coś niezdrowego albo porcję większą niż zjadłaby przy regularnym odżywianiu. Jej waga waha się jak szalona, tak jak jej nastrój. Nie wyobraża sobie regularnego trenowania na siłowni. Wypoczywa na leżąco, bądź siedząco, a jej wymarzone wakacje to wyjazd do hotelu, gdzie nie musi iść na plażę, bo jest hotelowy basen.

Rada Figury

Droga Leniwa, niczym się nie martw! Zastanów się nad tym, czy dotychczasowe diety w czymkolwiek Ci pomogły. Jeśli nie potrafisz narzucić sobie permanentnego rygoru w jedzeniu, nie ma szans, żeby Twoja sylwetka sama o siebie zadbała. Nie katuj się kolejnymi dietami, tylko jedz rozsądnie i unikaj przekąsek i wieczornego buszowania w kuchni. Pamiętaj, że jeśli zjesz pożywne śniadanie  i będziesz stopniowo zmniejszać kolejne posiłki w ciągu dnia – nie będziesz głodna i sfrustrowana. I jeśli naprawdę to dla Ciebie taki dramat, żeby zapisać się na zajęcia fitness raz w tygodniu, to wyjdź z domu na szybki żwawy spacer – telewizor nie ucieknie. Wejdź po schodach – po co czekać wieczność na powolną rozklekotaną windę!? Nie chodzi o to, żebyś wywracała swoje życie do góry nogami – wystarczy zmienić trochę podejście, a reszta zrobi się sama, ewentualnie przy małej pomocy Aktywnej, jeśli takową znasz – spróbuj się z nią zaprzyjaźnić. :)

Test na typ urody

zamknij
1 Odcień Twojej skóry najlepiej opisują słowa:
A
Jasna o ciepłym, lekko brzoskwiniowym odcieniu. W lecie często pojawiają się piegi w złocistym kolorze.
B
Jasna i blada, o szarawym odcieniu, z widocznymi naczynkami. Łatwo ulega podrażnieniom, przez co bywa różowa. Piegi, jeśli występują, są popielate.
C
Jasna o wyraźnie ciepłym odcieniu wpadającym w złocisty beż, bądź kość słoniową. Wyraźnie widać piegi, które również mają ciepły, złocisty odcień.
D
Od bardzo jasnej po śniadą, z wyraźnym, chłodnym odcieniem – od porcelany, po ciemną oliwkę.
2 Twój naturalny kolor włosów to:
A
Miodowy, złocisty, bądź słomkowy blond, ewentualnie jasno-rude ze złocistymi pasemkami.
B
Szary, „mysi” blond, bądź oliwkowy brąz. Mogą pojawić się refleksy od słońca, jednak mają one czerwonawy, a nie złocisty kolor.
C
Rudy, marchewkowy, kasztanowy, ze złotymi pasemkami.
D
Ciemne: czarne z granatowym połyskiem, lub ciemnobrązowe z szarymi, chłodnymi refleksami.
3 Naturalny kolor Twoich ust najlepiej opisują słowa:
A
Jasne, ale łatwo dostrzec ciepły, czerwony odcień.
B
Jasne, z chłodnym, delikatnym, malinowym odcieniem.
C
Mocno zabarwione ceglastą czerwienią.
D
Wyraźnie zaznaczone, w kolorze chłodnego różu.
4 Kolor Twoich oczu najlepiej opisują słowa:
A
Wyraźna, żywa barwa. Niebieskie, zielone, złotobrązowe, bądź turkusowe, czasami ze złocistymi plamkami wokół źrenicy.
B
Kolor mało nasycony. To mieszanka szarości i niebieskiego, zielonego, bądź brązowego koloru. Miewają żółtawe obwódki wokół źrenicy
C
Intensywny, mocno nasycony kolor: zielone, bursztynowe, turkusowe, bądź orzechowe często ze złocistymi plamkami na tęczówce.
D
Ciemne, w chłodnych odcieniach. Od prawie czarnych, po granaty i brązy z oliwkowym odcieniem. Ewentualnie lodowaty błękit, chłodna zieleń, bądź fiolet.
5 Twoje ulubione kolory ubrań to:
A
Jasne błękity, zielenie i brzoskwinie. Dobrze czujesz się w ciepłych pastelach.
B
Szarości, chłodne błękity, róże i brązy. Jeśli wybierasz biel, to „złamaną”.
C
Ciepłe czerwienie, pomarańcze i brązy, oliwka, kość słoniowa i ecru.
D
Uwielbiasz czerń i biel, wybierasz też mocny, nasycony róż, granat, ciemną, chłodną zieleń i srebro.
6 Twoja ulubiona biżuteria to:
A
Złoto, srebro i delikatne motywy kwiatowe.
B
Zdecydowanie chłodne metale szlachetne: platyna, białe złoto, srebro. Za duża ilość biżuterii Cię przytłacza.
C
Złota biżuteria wygląda na Tobie doskonale. Pasują Ci też plecionki, naturalne rzemyki i kamienie szlachetne, takie jak szmaragd, czy bursztyn.
D
Głównie chłodne odcienie, choć w złocie wyglądasz równie dobrze. Z kamieni szlachetnych pasują Ci brylanty, szafiry, rubiny.
7 Najczęściej wybierasz szminkę w kolorze:
A
Na dzień ciepły róż, wpadający w brzoskwinię, a na wieczór ciepłą czerwień.
B
Na dzień błyszczyk transparentny, lub w kolorze nude, na wieczór zgaszony róż.
C
Na dzień błyszczyki z pomarańczowym zabarwieniem, na wieczór ceglastą czerwień.
D
Na dzień różowy błyszczyk, a na wieczór mocną, chłodną czerwień wpadającą w kolor wina.
Twój typ to WIOSNA

Twoją delikatną urodę idealnie podkreśli lekki makijaż w ciepłych odcieniach. Złocisty beż, delikatny brąz i łososiowy róż to z pewnością Twoje barwy. Pomadka powinna być w odcieniu lekko pomarańczowym. Jeśli idzie o cienie to możesz zaszaleć – niebieskości, turkusy i zielenie, ale też ciepłe brązy, szarości, a nawet róże i pomarańcze – wszystkie wymienione będą dobrze wyglądać. Tusz powinien być delikatny, najlepiej brązowy, lub szary. Staraj się unikać czerni.

Twój typ to LATO

Przy Twojej jasnej, chłodnej karnacji używaj jasnych podkładów, żeby wyglądać naturalnie. Jeśli jesteś opalona, stawiaj na fluidy z oliwkowym odcieniem. Nigdy nie wybieraj kolorów wpadających w pomarańcz! Róż, którego używasz powinien być bardzo delikatny, półtransparentny. Idealna pomadka dla Pani Lato to każda z chłodnym odcieniem. Doskonale będziesz wyglądać w pastelowych delikatnych makijażach. Ciemne czernie i brązy zostaw najlepiej na wieczór.

Twój typ to JESIEŃ

Jednym z atutów Twojej urody są piegi, więc nie zakrywaj ich makijażem! Wybieraj lekkie, niezbyt kryjące fluidy, a ewentualne niedoskonałości ukrywaj pod niewielką ilością korektora. Podkład, którego używasz, powinien być w ciepłej tonacji, podobnie jak róż i pomadka, natomiast cienie – jesienne, bądź w kolorach ziemi (brązy, zielenie). Świetnie wyglądasz w złocistych, miedzianych, bądź kasztanowych akcentach kolorystycznych, wykorzystaj je więc przy codziennych stylizacjach!

Twój typ to ZIMA

Twoja wyraźna uroda wymaga równie wyraźnej oprawy. Dlatego postaw na intensywne, kontrastowe kolory w chłodnych odcieniach: mocny róż, granat, ciemna zieleń, a także klasyczną czerń i biel. Doskonale pasują do Ciebie ciemne wyraziste pomadki, a także mocno podkreślone oczy. Tusz powinien być czarny, chociaż wiele Zim nie potrzebuje go wcale. Powinnaś jak ognia unikać ciepłych mdłych brązów, reszta kolorów jest absolutnie dla Ciebie, więc możesz w nich śmiało przebierać!

Test na typ figury

zamknij
1 Nie masz tendencji do tycia, a jeśli już, to tyjesz równomiernie?
tak
nie
2 Biodra i ramiona są równej szerokości?
tak
nie
3 Twoja talia nie posiada wyraźnego wcięcia?
tak
nie
4 Masz wąskie ramiona i szerokie biodra?
tak
nie
5 Masz mały, bądź średniej wielkości biust?
tak
nie
6 Twoje uda są masywne?
tak
nie
7 Masz szerokie ramiona i wąskie biodra?
tak
nie
8 Masz wydłużoną talię bez wyraźnego wcięcia?
tak
nie
9 Twoje nogi są proporcjonalne i zgrabne?
tak
nie
10 Twoja figura jest bardziej krągła?
tak
nie
11 Zgrabne nogi są Twoim atutem?
tak
nie
12 Masz tendencję do tycia w okolicy brzucha?
tak
nie
13 Linia ramion jest równa linii bioder?
tak
nie
14 Posiadasz wyraźne wcięcie w talii?
tak
nie
15 Twoja sylwetka jest proporcjonalnie zbudowana?
tak
nie
Figura prosta – typ I Panie o figurze prostej powinny podkreślać linię biustu, akcentować talię oraz uwydatniać kształt bioder. Ponieważ ramiona są tej samej szerokości co biodra, jedną i drugą część ciała należy zaokrąglić w tych samych proporcjach. Najlepsze dla Ciebie będą luźniejsze kroje, ale uważaj, żeby nie były za szerokie. Doskonałym pomysłem dla Twojej sylwetki będą fasony podkreślające talię – krótkie dopasowane żakiety, góry wiązane w pasie, ściągacze przy rękawach i w pasie. Dobrze będziesz prezentować się w bluzkach z okrągłym dekoltem. Śmiało możesz pozwolić sobie na żaboty, bufki i falbany, a także na kroje z odkrytymi plecami. Na dół polecam rozkloszowane spódnice albo bombki i tulipany. Doskonałe w Twoim wypadku będą spodnie z zakładkami w pasie, biodrówki lub rurki. Wybieraj grubsze materiały i dzianiny w kontrastowych żywych kolorach. Unikaj prostych sukienek i spodni, krótkich bezkształtnych topów, a także obcisłych, bądź lejących tkanin.
Figura pełna – typ O Dobierając garderobę odpowiednią dla figury O, pamiętaj o podkreśleniu biustu, wymodelowaniu talii oraz wyeksponowaniu zgrabnych nóg. Delikatne uwydatnienie okolic bioder i ud wyrówna proporcje między górą a dołem. Idealne dla Ciebie będą - fason empire (odcięcie pod biustem), kopertowe wiązania oraz nisko zapinane marynarki. Świetnie będą prezentowały się również kroje gorsetowe oraz dopasowane bluzki z wyższą talią. Polecam długość sięgającą linii bioder, na przykład żakiet z wyraźnym wcięciem i dłuższym dołem. Dobrze będziesz wyglądać w spódnicach i sukienkach o linii A, szytych z koła (pokazuj nogi), a także w spodniach w kant z lejącymi się nogawkami, koniecznie z wyższym stanem. Nie rezygnuj z dodatków w żywych kolorach i wzorzystych tkanin (na dolnych elementach garderoby). Unikaj obcisłych dzianin oraz workowatych krojów i luźnych tunik, a także marszczonych w pasie spódnic lub tych na gumce.
Figura proporcjonalna – typ X Idealna garderoba dla klepsydry powinna eksponować biust oraz spłaszczać brzuch. W przypadku figury proporcjonalnej podkreślamy również kształtne biodra oraz chwalimy się pięknie zarysowaną talią osy. Dekolt V jest wręcz stworzony dla Twojego typu sylwetki. Mażesz śmiało wybierać także spośród dekoltów kopertowych, fasonów gorsetowych, dopasowanych topów, kończących się poniżej talii marynarek (nisko zapinanych) oraz żakietów typu bolerko. Idealne dla Ciebie będą również sukienki bez ramion (empire) albo z rozkloszowanym dołem w stylu lat 50. Pamiętaj o eksponowaniu zgrabnych nóg, wybieraj długości maksymalnie do kolana. Jeśli chcesz ukryć masywne uda, sięgaj po spodnie o prostej, bądź luźnej nogawce. Wystrzegaj się natomiast grubych golfów, zapięć pod samą szyję, szerokich klap oraz marynarek dwurzędowych. Twoja figura wiele straci, kiedy będziesz się ubierać w bezkształtne sukienki i tuniki albo obciskające biodra spodnie, bądź powycierane dżinsy.
Figura z szerszym dołem – typ A Dobierając elementy garderoby zwróć uwagę, aby optycznie poszerzyć górne partie ciała, powiększyć objętość biustu, wyeksponować wcięcie w talii oraz zniwelować obfite kształty bioder oraz ud. Do poszerzenia góry sprawdzą się szerokie kołnierze, wszelkie marszczenia na wysokości piersi, żaboty, duże naszyjniki albo pagony na ramionach. Dekolt idealny dla Ciebie ma kształt łagodnej łódki. Fantastycznie będą się na Tobie prezentować bluzki z rękawami kimonowymi oraz o długości 3/4. Wybieraj dla siebie spódnice i sukienki w kształcie trapezu (najlepiej z miękko opływającego materiału), spodnie w kant o prostej lub lekko rozszerzanej nogawce, podwyższone stany lub szerokie paski w talii. Aby optycznie zmniejszyć rozmiar bioder i ud, wybieraj dolne elementy garderoby w ciemniejszych barwach. Unikaj obcisłych topów, głębokich dekoltów, krojów gorsetowych. Niekorzystne będą również workowate kroje, zwężane spodnie (rurki, cygaretki), a także spódnice bombki.
Figura z szerszą górą – typ V W kształtowaniu sylwetki V główny nacisk kładziemy na maksymalne zniwelowanie szerokich (często atletycznych) ramion. Drugim zadaniem będzie dodanie objętości wąskim biodrom. Linię ramion zwęzisz przy pomocy wąskich kołnierzyków, pionowych przeszyć, dekoltów łezka, bluzek pozbawionych rękawów lub na szerszych ramiączkach. Przy większym biuście wskazane będą dekolty w serek. Nie rezygnuj z długich naszyjników i kolczyków. Dobre będą dla Ciebie baskinki, marynarki z wcięciem i zaokrąglonym dołem. Na dół wybieraj spodnie i spódnice z wysokim stanem, spodnie 3/4, szorty, wąskie dżinsy, rurki i legginsy zestawione np. z luźnym kardiganem lub tuniką. Dla Twojego typu figury właściwe są również szerokie, bądź zwężane ku dołowi spodnie oraz falbaniaste albo plisowane spódnice. Zadbaj, aby górne elementy były zawsze w ciemniejszych barwach. Unikaj szerokich dekoltów, dużych kołnierzy, poduszek, bufek i poziomych pasów na górze.
Spróbuj jeszcze raz Twoje odpowiedzi nie pozwalają na wskazanie typu sylwetki. Rozwiąż test jeszcze raz, udzielają…c przemyś›lanych odpowiedzi.

Test na typ żywieniowy

zamknij
1 Wstajesz rano:
A
No to czas na zdrowe śniadanie!
B
Marzy mi się jajecznica na maśle… Ech, a co tam dziś na śniadanie w mojej diecie?
C
Oj mało czasu! No to poranna szybka kawa i do pracy! Nic teraz nie przełknę!
D
Ale jestem głodna!
2 W drodze do pracy przechodzisz obok ulubionej piekarni:
A
O kupię ten pełnoziarnisty chleb, to będę miała na jutro na śniadanie.
B
Ale pachnie… Jeszcze tylko tydzień diety i pierwsze, co zjem to ciastko, albo bagietka, albo ciastko i bagietka! Ale jutro idę inna trasą!
C
Ale kolejka – nie zdążę nic kupić… A nie szkodzi – w sumie nie jestem głodna!
D
O! Super, mają ciepłe bagietki. Tyle na to czekałam! Chyba kupię od razu dwie! Kocham ciepłe bagietki!
3 W pracy w porze lunchu:
A
O! najwyższy czas na lunch!
B
O nie, a Aśka znów z tymi hamburgerami… Ale jej zazdroszczę… No nic – zjem mój szpinak bez soli…
C
Oj chyba trochę zgłodniałam – wypiję sok pomidorowy.
D
Nareszcie przerwa! Zjadłabym konia z kopytami!
4 Wychodzisz z pracy:
A
Dobrze, lecę do domu zrobić obiad. Tylko gdzie ja po drodze kupię bio śmietanę…
B
Ale im zazdroszczę, że idą na ten obiad… Ale co ja miałabym zjeść w pizzerii? Ech, będę twarda!
C
Hmm Nie widzę się w końcu z Anią na obiedzie, to popracuję jeszcze. Najwyżej zjem coś później…
D
Ale jestem głodna! Skoczę na tego kebaba, którego mi poleciła Olka, ale najpierw zajdę do sklepu, bo nie mam nic do jedzenia w domu. Nie mogę mieć pustej lodówki.
5 W domu wieczorem:
A
O już późno – idę przyrządzić sobie lunch na jutro do pracy, żeby nie jeść byle czego.
B
Poszłabym z Baśką na piwo, ale to jak skończę dietę… Oj żeby już było po wszystkim…
C
Och! Nic jeszcze właściwie nie zjadłam… Gdzie ja miałam ten numer do „chińczyka”…?
D
Wieczór filmowy! Zrobię dużo popcornu, żeby nie zabrakło, bo film bez niego to nie film!
6 W weekend:
A
Fajnie, że mam wolne – pójdę na bio bazar i potem ugotuję dziś cos zdrowego!
B
Szkoda, że nie pojechałam z przyjaciółkami do tego Olsztyna, ale nie dość, że nie wezmę ze sobą słoja mojej dietetycznej zupy, to pokusa wieczornego drinka byłaby nie do opanowania…
C
Mam tyle na głowie! Nawet nie zdążę zjeść śniadania, najwyżej zjem coś na mieście… O nie! Skończyła mi się kawa!
D
Jak dobrze, że już weekend! Poleniuchuję trochę w domu! Łóżko, smakołyki i ulubiony serial – to moi najlepsi przyjaciele!
7 Twoje ulubione danie to:
A
Jajko w koszulce na świeżych liściach szpinaku , blanszowaną fasolką szparagową i ziarnami słonecznika.
B
Tort czekoladowy, kurczak z rożna, pizza i frytki… a właściwie to wszystko – bo jesteś na diecie.
C
Sok warzywny, bo świetnie zabija głód i nie trzeba go gotować!
D
Przekąski – są lekiem na wszystko!
Figura rozsądna

je regularnie zawsze dokładnie odmierzone porcje.

Zwraca ogromną uwagę na pory posiłków i składniki. Fit – perfekcjonistka. Pół dnia planuje co zje, nie pozwala sobie na żadne przekąski pomiędzy posiłkami. Starannie wybiera produkty w sklepie i godzinami studiuje etykiety ze składem. Jeśli idzie o sklepy, to również ma swoje ulubione, w których stale kupuje. Wprost przepada za BIO bazarem i żywnością ekologiczną. Warzywa kupuje od zaprzyjaźnionej sprzedawczyni, z którą przy okazji zakupów ucina sobie jeszcze miłą pogawędkę o pomidorach i polskich ziemniakach.

Rada Figury

trzymaj tak dalej! Rozsądek w tym co, ile i jak jesz Ci się z pewnością opłaci! Pamiętaj tylko, żeby nie popadać w przesadę – małe frytki jeszcze nikogo nie zabiły, a potrafią czasem poprawić zły humor. Dziel się swoją fit-perfekcją z innymi! Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to co jedzą. Sprytnym sposobem pokaż „nieświadomym” koleżankom, że to nie jest takie trudne i przede wszystkim zależy od wyrobienia sobie zdrowych nawyków. Nie musisz ich zanudzać wykładami na temat ekologicznego rolnictwa, ale zaproś je do siebie na kolację, podczas której najpierw będziecie gotować razem, a następnie wspólnie będziecie cieszyć się przygotowanymi przez Was pysznymi i zdrowymi daniami.

Zostań reformatorką, bo masz do tego wszelkie predyspozycje! Trzymamy kciuki!

Figura na diecie

bardzo dba o linię, ale jest uzależniona od diet.

Ciągle próbuje nowych i wytrwale je stosuje do samego końca. Chudnie, ale po każdej przebytej diecie nadrabia zaległości w niekoniecznie zdrowych przysmakach. Przez to znów tyje i czuje, że musi wypróbować kolejnych sposobów na zrzucenie zbędnych kilogramów, bo poprzednia dieta okazała się być nieskuteczna. Nagminnie popada w skrajności – albo wszystko, albo nic. Albo głoduje, albo je wszystko, na co przyjdzie jej ochota – w końcu właśnie trochę schudła, więc nic się nie stanie, jak o 22 zje paczkę swoich ulubionych chipsów.

Rada Figury

droga „Dietomanko”, to dobrze, że chcesz o siebie zadbać. Jednak zastanów się, czy nie wolałabyś utrzymać wymarzonej wagi na dłużej. To nie jest takie trudne, jakby Ci się mogło wydawać! Wystarczy dobry plan i konsekwencja. Uwierz, że istnieje wiele diet, dzięki którym bez ogromnych wyrzeczeń, nie dość, że będziesz mogła schudnąć, to jeszcze utrzymasz stan idealny. Nie ufaj dietom, które obiecują cuda. Lepiej powoli zmieniać swoje nawyki żywieniowe i uczyć swój organizm funkcjonowania w nowy zdrowy sposób

Kiedy już przekonasz się do regularnego dbania o swoją wagę – zobaczysz, że jest to najskuteczniejszy sposób. Życzymy powodzenia!

Figura zabiegana

najczęściej zapracowana, bądź zabiegana.

Nie ma czasu na myślenie o jedzeniu, więc albo nie je nic, albo je byle co. Kubek kawy zastępuje jej śniadanie, batonik albo chipsy - obiad. Nie gotuje, bo nie ma czasu. W jej wypadku pełnowartościowy posiłek wchodzi w grę jedynie, kiedy przez przypadek trafi do dobrej restauracji w ramach spotkania z pracy, albo urodzin koleżanki. Może i chciałaby zadbać o siebie i odżywiać się zdrowo, a może nawet zastosować jakąś dietę, ale zasłania się brakiem czasu.

Rada Figury

droga Zabiegana, zwolnij! Czy naprawdę jesteś aż tak zajęta, że nie masz czasu na śniadanie? Przecież to najważniejszy posiłek dnia! Sama kawa nie wystarczy! Poświęć rano 20 minut na swoją ulubioną kawę, ale dorzuć do tego rytuału jogurt z musli i owocami, albo jakąś fikuśną kanapkę. Zobaczysz, jak inaczej będziesz się czuć przez resztę dnia. Nie musisz zjadać w pośpiechu niezdrowego jedzenia, wygospodaruj 15 minut przed snem na przygotowanie sobie jakiejś sałatki na lunch na następny dzień. Upiecz do niej kilka grzanek, zapakuj do pudełek i weź ze sobą rano do biura – z pewnością będziesz lepiej skoncentrowana i wydajniejsza w pracy!

Zawsze możesz umówić się z jakąś Rozsądną i poprosić ją o przepisy, a może nawet jakąś zdrową przekąskę. I Ty i ona będziecie zachwycone współpracą! :)

Figura głodna

je nieregularnie, bo trudno jej zachować stałe pory posiłków.

Nie pamięta o śniadaniu, a jak już wytrzyma pół dnia bez jedzenia – myśli sobie, że wytrzyma jeszcze dłużej. Mimo, że jest głodna, udaje przed sobą, że wcale nie jest. Z kolei wieczorem rekompensuje sobie cały dzień i zjada wielką kolację. Bardzo często jedzeniem leczy stres. Zajada zarówno smutki, jak i radości. Nie wyobraża sobie stosowania żadnej restrykcyjnej diety, zresztą po prostu w nie nie wierzy. Ma przeświadczenie, że najlepszym sposobem na idealną sylwetkę jest ograniczanie posiłków do jednego – dwóch w ciągu dnia.

Rada Figury

nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że podstawą dobrego odżywiania jest regularność. Żeby utrzymać dobrą wagę Twój organizm powinien otrzymywać przez cały dzień odpowiednią ilość kalorii rozłożoną na 5 posiłków. Zobaczysz, że kiedy zjesz zdrowe i pożywne śniadanie, wilczy apetyt zniknie, na rzecz zdrowego głodu, który z łatwością zaspokoisz kolejnymi coraz to mniejszymi posiłkami. Nigdy więcej nie położysz się spać głodna, albo zbyt najedzona. Zapytaj jakiejś znajomej Rozsądnej, a ona pomoże Ci ułożyć zdrowy jadłospis, dzięki któremu będziesz miała energię na cały dzień. Wtedy zobaczysz, że minie Ci ochota na niezdrowe przekąski i jakaś pyszna sałatka w ramach lunchu poprawi Ci humor.